Domowa elektrownia

O czym powinniśmy pamiętać planując budowę instalacji?

Instalacja fotowoltaiczna to zespół krzemowych paneli, które przekształcają światło słoneczne w energię elektryczną. Kolejnym elementem instalacji jest falownik przekształcający prąd stały w prąd zmienny. Całość montowana jest specjalnym systemem mocującym do dachu.

Kalkulacje

Planowanie instalacji fotowoltaicznej

Planując montaż paneli fotowoltaicznych przede wszystkim musimy określić, jakiej ilości energii elektrycznej będziemy potrzebowali w ciągu roku. Od tego parametru będzie zależeć wielkość instalacji fotowoltaicznej i bezpośrednio okres zwrotu inwestycji. Aby to wyliczyć, należy posłużyć się rachunkami za prąd z ubiegłego roku lub ostatnich miesięcy. Na ich podstawie jesteśmy w stanie dobrać przybliżoną moc instalacji.

,

Rozwój

Zaplanuj wzrost zapotrzebowania

Należy również wziąć pod uwagę możliwy wzrost zapotrzebowania, wynikający na przykład z zamiaru zmiany sposobu ogrzewania na elektryczne (np. zamontowanie pompy ciepła) lub dokupienia energochłonnego urządzenia (zmywarki, większej lodówki, klimatyzatora). Wszystko to pomoże nam lepiej zaplanować instalację fotowoltaiczną.

 

Montaż

Gdzie montować panele?

Ważne jest, aby miejsce do zamontowania paneli nie było zacienione przez sąsiadujące budynki czy drzewa. Inwestycja będzie opłacalna tylko wtedy, gdy  dach będzie w zasięgu promieni słonecznych. 

Zyski

Rodzaj instalacji

Przy planowaniu inwestycji należy też zwrócić uwagę, czy nasza instalacja będzie podłączona do publicznej sieci elektroenergetycznej (on-grid), czy też nie (off-grid).

Instalacja on-grid pozwala na wysyłanie nadwyżek prądu do sieci, z której potem możemy je pobierać.

System off-grid całkowicie uniezależni nas od dostawców energii elektrycznej, jednakże wymaga podłączenia do niego akumulatorów magazynujących prąd, który będzie dostarczany bezpośrednio do odbiorników w naszym domu.

Skorzystaj z profesjonalnego audytu fotowoltaicznego, dzięki któremu dokładnie zaplanujesz instalację

Przykładowa kalkulacja*

Instalacja fotowoltaiczna o mocy około 4,95 kW

* Kalkulacja dotyczy przykładowych zestawów o wybranej mocy i może ulec zmianie w zależności od użytych komponentów – na życzenie klienta zrealizujemy dowolną kombinację na podstawie indywidualnej wyceny.
** W przypadku montażu na gruncie należy doliczyć około 1 tys. zł.
*** Ceny zawierają podatek VAT w wysokości 8%, właściwy w przypadku fotowoltaiki dla domu jednorodzinnego. W przypadku działalności gospodarczej stawka VAT wynosi 23% i podlega odliczeniu.

Wariant STANDARD
Standard
Brutto 17 361 zł Instalacja fotowoltaiczna o mocy 4,95 kW ** ***
Panele fotowoltaiczne mono Kensol 330W, gwarancja na produkt 15 lat, na moc wyjściową 25 lat
Inwerter Sofar 5,5 KTL 3-fazowy, gwarancja na produkt 10 lat
Elementy systemu fotowoltaicznego (w tym skrzynka przyłączeniowa DC+AC z ogranicznikiem przepięć, łańcuch PV, klemy, uziomy, złącza itp.)
Elementy systemu montażowego (profile, łączniki, śruby, zaciski, wpusty itp.), właściwe dla rodzaju pokrycia dachu i kąta nachylenia*
Usługa (w tym audyt fotowoltaiczny i projekt instalacji, dowóz i montaż, wsparcie pomontażowe – instruktaż i pomoc przy zgłoszeniu instalacji do PGE)
Cena za 1 kWp : 3.507 zł
Wariant PREMIUM
Premium
Brutto 19 146 zł Instalacja fotowoltaiczna o mocy 4,95 kW ** ***
Panele fotowoltaiczne Longi LR4_72HPH450W, gwarancja na produkt 12 lat, na moc wyjściową 25 lat
Inwerter Huawei Sun 2000-5KTL-M-1, gwarancja na produkt 10 lat
Elementy systemu fotowoltaicznego (w tym skrzynka przyłączeniowa DC+AC z ogranicznikiem przepięć, łańcuch PV, klemy, uziomy, złącza itp.)
Elementy systemu montażowego (profile, łączniki, śruby, zaciski, wpusty itp.), właściwe dla rodzaju pokrycia dachu i kąta nachylenia*
Usługa (w tym audyt fotowoltaiczny i projekt instalacji, dowóz i montaż, wsparcie pomontażowe – instruktaż i pomoc przy zgłoszeniu instalacji do PGE)
Cena za 1 kWp: 3.867 zł

Czerpiemy energię ze słońca!

Fotowoltaika do domu Sieradz, Łódź, okolice

Instalacja fotowoltaiczna przekształca światło słoneczne w energię elektryczną za pośrednictwem paneli montowanych na dachu domu. Instalacja fotowoltaiczna w domu-technologia dostępna dla każdego z nas! Montaż paneli fotowoltaicznych woj.łódzkie

Pozyskaj darmową energię elektryczną dla swojego domu

MOC INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ

Jak obliczyć moc instalacji fotowoltaicznej dla istniejącego już budynku? Przede wszystkim musimy wiedzieć, ile energii będziemy potrzebować w ciągu roku, ponieważ od tego zależeć będzie wielkość instalacji. Dzięki tej wiedzy jesteśmy w stanie w przybliżeniu wyliczyć czas zwrotu inwestycji. Potrzebne są nam do tego rachunki za prąd za cały ubiegły rok lub chociaż kilka ostatnich miesięcy, dzięki tej wiedzy i przy pomocy prostego wzoru obliczymy, jaką moc powinna mieć instalacja, aby zaspokoić nasze potrzeby.

Zużycie roczne w kWh x 1,2 ÷ produkcję roczną z kW = moc instalacji fotowoltaicznej

Planując instalację fotowoltaiczną, dobrze jest wziąć również pod uwagę możliwość wzrostu zapotrzebowania energetycznego w przyszłości. Być może zechcemy zmienić sposób ogrzewania na elektryczne lub postanowimy zakupić nowe, energochłonne sprzęty AGD.

Jak obliczyć moc instalacji fotowoltaicznej dla nowego budynku?

Należy oszacować zużycie prądu na podstawie przewidywanego zużycia, określić ilość osób zamieszkujących budynek oraz ilość i rodzaj urządzeń energochłonnych, z których będziemy korzystać. Warto pamiętać, że jeśli w trakcie użytkowania instalacja okaże się zbyt mała, istnieje możliwość rozbudowania jej.

Wybór miejsca montażu ma duży wpływ na wydajność instalacji fotowoltaicznej

Gdzie montować panele słoneczne?

Najważniejszym czynnikiem decydującym o montażu paneli słonecznych czy kolektorów słonecznych jest ekspozycja danej powierzchni względem słońca. Wszelkie zacienienia wynikające z bliskości drzew czy innych budynków, nie są pożądane. Przed rozpoczęciem prac montażowych ważne jest, aby ocenić możliwości montażowe.

Najczęściej wykonuje się montaż paneli słonecznych na dachu.

Fachowiec powinien oszacować czy kąt nachylenia połaci dachowej jest odpowiedni, ocenić więźbę dachową oraz wymierzyć czy połać dachu jest odpowiednio duża.
Jeśli z jakiejś przyczyny nie ma możliwości, żeby dokonać montażu instalacji na dachu budynku, wtedy możemy rozważyć montaż instalacji fotowoltaicznej na gruncie.

Fotowoltaika na gruncie

Fotowoltaika na gruncie jest równie wydajna co ta usytuowana na dachu budynku. Zdecydowanie łatwiej jest dobrać odpowiedni kąt nachylenia konstrukcji względem słońca. Niezależnie czy instalacja fotowoltaiczna zlokalizowana jest na dachu budynku, czy na gruncie, podatek VAT jest taki sam i wynosi on 8%.

Bądź energetycznie samowystarczalny!

Umów się z naszym fachowcem na bezpłatną konsultację, a ten oceni możliwości montażowe instalacji fotowoltaicznej na dachu Twojego domu czy terenie posesji. (Oferta instalacji fotowoltaicznej dotyczy mieszkańców województwa łódzkiego: Sieradz, Łódź, Pabianice, Zduńska Wola, Wieluń, Radomsko, Konstantynów Łódzki).

Magazyn energii

Magazyn energii w przypadku instalacji fotowoltaicznej stanowi sieć publiczna. Umożliwia ona prosumentowi przechowywanie nadwyżki wyprodukowanej w ciągu dnia energii, którą może on wykorzystać wieczorem, kiedy instalacja nie pracuje. Opłatą za przechowywanie energii jest, pobranie przez sieć 20-30% wyprodukowanego przez naszą instalację prądu. Możemy jednak wybrać instalację hybrydową z własnym magazynem energii. Instalacja hybrydowa w dużym stopniu pozwoli nam uniezależnić się od sieci publicznej. Instalacja odnawialnych źródeł energii dostarcza do akumulatorów energię elektryczną, która jest przechowywana w postaci substancji chemicznej, po czym jest przekształcana i oddawana pod postacią energii elektrycznej.

ZAMÓW ROZMOWĘ
TELEFONICZNĄ

    Imię i Nazwisko*

    Numer telefonu*

    Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

    Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych będzie WESTA-TERM, REGON: 386244579, NIP: 8272323856, KRS: 0000844796, Kod pocztowy: 98-200 Sieradz, Ulica: Polskiej Organizacji Wojskowej 141. Dane są przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności Westa-Term.